19 wrzesień 2024

Zagrożenia dla DPS-u w Czarnowąsach nie ma

zdjęcie: Zagrożenia dla DPS-u w Czarnowąsach nie ma / v22771533
Wojewoda opolska Monika Jurek poinformowała, że w zabezpieczaniu wału przeciwpowodziowego na rzece Mała Panew oraz domu pomocy społecznej w Opolu-Czarnowąsach uczestniczy 130 żołnierzy WOT oraz 50 strażaków. Zagrożenia dla DPS-u nie ma - zaznaczyła.

Wojewoda opolska poinformowała podczas odbywającego się rano we Wrocławiu posiedzenia sztabu kryzysowego, że odpływy ze zbiornika Nysa są utrzymywane na poziomie 400 m3/s, a ze zbiornika Racibórz zmniejszyły się z 1000 m3/s do 720 m3/s, co ma wpływ na sytuację w powiecie Brzeskim. Dodała, że właśnie w tym powiecie było najwięcej w ciągu ostatnich 12 godzin akcji pomocowych.

Przekazała, że w Lewinie Brzeskim przez całą środę trwała akcja ewakuacyjna i łącznie ewakuowano ponad 500 osób. Cały czas prowadzone są tam działania humanitarne. "W godzinach nocnych były wprowadzane działania zabezpieczające oraz stały monitoring wałów" - dodała.

Zwróciła uwagę, że w Skorogoszczy sytuacja stała się "krytyczna", ponieważ, jak tłumaczyła, to trzecie miejsce, gdzie nie ma przeprawy mostowej - woda podmyła most na drodze krajowej 94 i jest on obecnie wyłączony z ruchu. W powiecie opolskim w Naroku trwa przy pomocy dwóch śmigłowców podwyższanie korony wałów przeciwpowodziowych na Odrze.

Przekazała, że od godziny 8.00 dodatkowych 1900 żołnierzy zostanie skierowanych w newralgiczne miejsca.

Odnosząc się do zabezpieczenia wału przeciwpowodziowego rzeki Mała Panew oraz DPS w Opolu-Czarnowąsach przekazała, że akcję zabezpiecza 130 żołnierzy WOT oraz 50 strażaków. "Zagrożenia dla DPS-u nie ma" - zaznaczyła. Dodała, że prewencyjnie zabezpieczono piwnice i nie ma konieczności ewakuacji.

Jurek poinformowała, że w Opolu prowadzona jest kontrola wzmacniania wałów. Dodała, że jest wyrwa w wale na prawym brzegu Odry, która powoduje przelewnie się wody do polderu Rybna w gminie Popielów, ale nie ma zagrożenia dla mieszańców.

Zwróciła też uwagę na inne miejscowości. W Nysie trwają prace związane z przepompowaniem wody i przywracaniem w tym miejscu stanu użyteczności. Trwa akcja usuwania zatorów i regulowania uszkodzonych wałów na rzece Biała Głuchołaska na wysokości miejscowości Brzezina i Przełęk. "Nasi strażacy działają również w gminie Paczków, tam w tej chwili następuje wypompowanie wody z obiektów oczyszczalni ścieków" - przekazała. (PAP)

ak/ pdo/ twi/ ktl/