W szpitalu wojskowym otwarto nowy oddział kardiologii
Komendant szpitala płk Aleksander Michalski przypomniał, że kardiologia znajduje się w nabudowanej części szpitala nad gmachem głównym. Utworzenie nowej siedziby dla kliniki kardiologii jest pierwszym etapem inwestycji wartej łącznie ok. 135 mln zł. Środki pochodziły z dotacji ministerstwa obrony narodowej. W przyszłym roku do użytku zostanie oddana nowoczesna siedziba oddziału neurochirurgii.
Kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek podkreślił, że nowoczesny oddział przede wszystkim zwiększy komfort pracy dla lekarzy i polepszy warunki pobytu dla pacjentów, którzy będą hospitalizowani w salach dwuosobowych z łazienką. Zaś liczba łóżek wzrosła z 30 do 40.
Ekspert przyznał, że wpłynie to również na zwiększenie liczby wykonywanych procedur medycznych. Chodzi np. o zabiegi na naczyniach wieńcowych, zabiegi elektroterapii, a także specjalistyczne leczenie pacjentów z niewydolnością serca. "Nasz oddział jest jednym z kilku referencyjnych oddziałów wykonujących zabiegi na przewlekłych zamknięciach tętnic wieńcowych. Także jeśli chodzi o leczenie trudnych, zwapniałych zmian w naczyniach wieńcowych" – przekazał kardiolog.
Dodał, że lekarze z jego kliniki wykonują największą w woj. lubelskim liczbę zabiegów angioplastyki – tj. ok. 1500 rocznie. "Nie chodzi tylko o ilość, ale przede wszystkim o jakość. Leczymy te najtrudniejsze zmiany, z którymi nie radzą sobie inne oddziały" – dodał.
Zauważył, że w Polsce mamy do czynienia obecnie z epidemią choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca. "Tak naprawdę niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że rozpoznanie niewydolności serca łączy się z gorszym rokowaniem niż rozpoznanie większości nowotworów" – porównał.
Mówiąc o planach oddziału wskazał na uruchomienie w przyszłym roku sali hybrydowej oraz możliwość wykonywanie zabiegów strukturalnych serca. "Chcemy stworzyć tu ośrodek leczenia niewydolności serca łącznie z zastosowaniem pomp wspomagania serca u pacjentów ze wstrząsem kardiogennym i z niewydolnością serca, bo tego brakuje w Lublinie" – zaznaczył dr hab. n. med. Sobieszek.
Szpital Wojskowy w Lublinie dysponuje 300 łóżkami dla pacjentów na kilkunastu oddziałach, m.in. chirurgii, kardiologii, gastroenterologii, neurochirurgii, okulistyki i rehabilitacji. Placówka hospitalizuje rocznie około 13 tys. pacjentów i udziela 66 tys. porad ambulatoryjnych. Jest to placówka dostępna dla wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.(PAP)
gab/ jann/