Szpitale w Sosnowcu i Zabrzu współpracują przy leczeniu chorób zapalnych jelit u młodych pacjentów
Jak poinformowała sosnowiecka lecznica, porozumienie zawarto pomiędzy Oddziałem Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Zapaleń Jelit w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu a Oddziałem Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.
"To niewątpliwie szansa na lepszą koordynację opieki dla tych, którzy po osiągnięciu pełnoletności potrzebują kontynuacji specjalistycznego wsparcia oraz diagnostyki na najwyższym poziomie. Teraz powinno to być łatwiejsze" – podkreślili lekarze.
Nieswoiste choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to przewlekłe schorzenia o podłożu autoimmunologicznym. Choć najczęściej diagnozowane są między 20. a 40. rokiem życia, około 25 proc. pacjentów nie ukończyło 20 lat.
"Przewlekły charakter tych schorzeń i często nieprzewidywalny przebieg wiążą się z wieloletnią farmakoterapią, hospitalizacjami, a nierzadko z potrzebą leczenia chirurgicznego" – powiedział konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dr n. med. Dawid Szkudłapski.
Od 2023 roku w sosnowieckim szpitalu działa Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. Dotychczas zarejestrowało się w niej ponad 630 pacjentów. Wraz z oddziałem stanowi ona jeden z największych w regionie ośrodków leczenia NChZJ, prowadzący opiekę szpitalną, ambulatoryjną i w ramach programów lekowych. (PAP)
jms/ lm/
