Szpital uniwersytecki uruchomił poradnię dla ozdrowieńców po chorobie nowotworowej
Jak podano w przesłanym we wtorek komunikacie szpitala, nawet 70 proc. ozdrowieńców doświadcza tzw. odległych następstw leczenia choroby nowotworowej, takich jak powikłania kardiologiczne, endokrynologiczne, laryngologiczne, okulistyczne czy neurologiczne.
„Dzięki nowo powstałej poradni byli pacjenci będą mogli liczyć na długofalowe wsparcie medyczne, psychologiczne oraz socjalne” – napisano w komunikacie.
Podkreślono, że poradnia będzie pierwszym w kraju ośrodkiem zapewniającym skoordynowaną, multidyscyplinarną opiekę nad ozdrowieńcami - pacjentami, którzy zakończyli leczenie onkologiczne, ale nadal wymagają monitorowania i wsparcia w zakresie zdrowia fizycznego oraz psychospołecznego.
„Okazuje się, że szczęśliwe zakończenie leczenia nie jest ostatnią batalią dla tych młodych osób - nawet połowa długoterminowych ozdrowieńców będzie się zmagała z przynajmniej jednym przewlekłym problemem zdrowotnym, który jest związany z przebytym wcześniej leczeniem” - powiedziała zastępca kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK prof. dr hab. Bernarda Kazanowska.
Podkreśliła, że ważne jest, by odpowiednio prowadzona obserwacja i edukacja przyczyniły się do szybkiego rozpoznania problemu medycznego, a gdy to możliwe - była również zastosowana odpowiednia terapia.
Poradnie współorganizowała Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.(PAP)
ros/ agz/
