reklama
kategoria: Zdrowie
10 czerwiec 2024

Pierwszy w regionie zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji

zdjęcie: Pierwszy w regionie zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora serca nowej generacji / pixabay/-6864472
Kardiolodzy ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w regionie wszczepili pacjentowi bezelektrodowy stymulator serca nowej generacji. To szansa dla chorych, u których zastosowanie tradycyjnego rozrusznika wiąże się m.in. z ryzykiem infekcji.
REKLAMA

Rzeczniczka lecznicy Alina Pospischil poinformowała, że pierwszy tego typu zabieg na Lubelszczyźnie wykonano u 72-letniej pacjentki z napadowym blokiem przedsionkowo-komorowym trzeciego stopnia. Z powodu przebytej choroby onkologicznej jej żyły nie były drożne i nie było możliwości wszczepienia standardowego stymulatora w okolicy podobojczykowej.

„W przypadku tej metody dostęp odbywa się przez żyły kończyny dolnej. Dodatkowym plusem nowoczesnego systemu jest brak elektrod, co eliminuje ryzyko ich uszkodzenia i zmniejsza ryzyko infekcji. Jest to znacznie mniej inwazyjna metoda od metody kardiochirurgicznego naszywania elektrod” – wyjaśnił kardiolog dr n. med. Dominik Wyszyński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Sam stymulator ma postać niewielkiej kapsułki. Po zabiegu pozostaje tylko niewielka blizna w miejscu nakłucia w pachwinie.

Zabiegi przy użyciu układów bezelektrodowych wykonywane są w lubelskim ośrodku od 2017 roku. Jak wytłumaczył kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii USK nr 4 prof. Andrzej Głowniak, różnica między nimi a zabiegami przy użyciu systemu nowej generacji polega na tym, że dotychczasowe stymulatory pozostawały w sercu właściwie na stałe.

„Bez interwencji chirurgicznej nie było możliwe ich usunięcie po wyczerpaniu się baterii. Zaletą nowej metody jest to, że stymulator po zakończeniu swojej pracy jest w pełni usuwalny, a w jego miejsce można wszczepić nowy rozrusznik” – podkreślił profesor.

Dodał, że jest to szczególnie istotne dla młodych osób, które potrzebują tego rodzaju stymulacji. Jako przykład podał, że około 20-letnia osoba w ciągu całego swojego życia może wymagać nawet siedmiu wymian stymulatora. „Można wyobrazić sobie, jak trudne lub wręcz niemożliwe byłoby to w przypadku nieusuwalnych stymulatorów” – zaznaczył.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany