reklama
kategoria: Zdrowie
6 maj 2025

Astma oskrzelowa nie może wykluczać z życia

zdjęcie: Astma oskrzelowa nie może wykluczać z życia / v21990847
v21990847
Astma oskrzelowa nie może nas wykluczać z życia aktywnego, społecznego ani zawodowego – mówi dr Marta Frejowska-Reniecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu z okazji Światowego Dnia Astmy.
REKLAMA

Astma, na którą według danych WHO choruje ponad 300 milionów osób na świecie, jest chorobą zapalną, często powiązaną z alergią i zanieczyszczeniem środowiska. W regionach przemysłowych – takich jak Śląsk i Zagłębie – występuje szczególnie często.

Ekspertka podkreśliła, że kluczowe w leczeniu tej przewlekłej choroby jest indywidualne podejście i odpowiednio dopasowana terapia wziewna.

"Właściwe leczenie to jest druga bardzo ważna sprawa" – zaznaczyła dr Frejowska-Reniecka. Wyjaśniła, że choć przyjmowanie tabletek czy syropów jest stosunkowo proste, to terapia wziewna wymaga od pacjenta nauki właściwej techniki stosowania inhalatora. Podkreśla też konieczność indywidualnego dopasowania urządzenia do możliwości chorego.

Specjalistka zwróciła uwagę, że leczenie powinno umożliwiać pacjentom prowadzenie normalnego trybu życia.

"Celem terapii jest to, by choroba była praktycznie niezauważalna – by pacjent mógł pracować, ćwiczyć, uprawiać sport i funkcjonować jak każdy inny" – podkreśliła lekarka.

W ramach profilaktyki ważne jest również przygotowanie pacjentów na nagłe zaostrzenia choroby, spowodowane m.in. stresem czy zmianami pogody.

"To też nie może być tak, że osoba do tej pory uprawiająca sport, jeśli ma zdiagnozowaną astmę oskrzelową, to ma czegokolwiek mieć mniej, albo jeśli chodzi o aktywność, ma ją zaprzestać. Absolutnie nie. Musimy tak dopasować leki, żeby pacjent mógł dalej biegać, grać i być aktywny" – dodała.

Obchodzony 6 maja Światowy Dzień Astmy, pod hasłem "Leczenie wziewne dostępne dla wszystkich", skupia się na edukacji dotyczącej leczenia wziewnego, które – odpowiednio wdrożone – może zdecydowanie poprawić jakość życia chorych.

W Polsce z tą chorobą żyje około 2 mln osób. Objawami astmy są najczęściej: duszność (trudność w oddychaniu), suchy kaszel, świst oddechowy czy ucisk w klatce piersiowej. (PAP)

jms/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce