Wycieczki uczniów zależą od kwestii bezpieczeństwa
"Niestety grupy izraelskie w Europie, w wielu krajach – nie chodzi tu tylko o Polskę – są zagrożone atakami terrorystycznymi Hezbollahu, Hamasu i trzeba to wziąć pod uwagę" – powiedział Livne podczas poniedziałkowego spotkania otwartego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
"Kilka miesięcy temu w Jerozolimie podjęto decyzję o wznowieniu wypraw młodzieży izraelskiej do Polski tego lata" – przypomniał Livne. "Niestety, mieliśmy ostatnio mniej grup niż chcielibyśmy, ale nie ma to nic wspólnego z polsko-izraelskimi relacjami" – dodał.
Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdża do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. W połowie czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ówczesny rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina informował, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.
W marcu 2023 r. szefowie MSZ Polski i Izraela Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce. Gwarantowało ono także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. W listopadzie izraelski resort edukacji powiadomił, że wstrzymał planowane wycieczki z powodu wojny z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.
Odpowiadając na pytanie o badanie przyczyn śmierci polskiego wolontariusza, który w kwietniu zginął w izraelskim ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, Livne stwierdził, że "podzieliliśmy się informacjami na ten temat z polskimi władzami i będziemy kontynuować współpracę". Przyznał, że śmierć polskiego obywatela "była tragicznym wydarzeniem".
"Było nam niezwykle przykro i przepraszaliśmy za ten incydent" – uzupełnił.
Ambasador podczas spotkania został zapytany m.in. o przyszłość Ziemi Świętej.
"Jest naszym absolutnym zobowiązaniem, aby każdy człowiek – wierzący czy niewierzący – który pragnie przybyć do Izraela obejrzeć miejsca święte czy też historyczne, mógł to zrobić" – zaznaczył Livne. Jego zdaniem problem stanowią ekstremiści, dżihadyści z Bliskiego Wschodu, którzy "nie są zainteresowani pokojową współegzystencją".
Livne stwierdził, że historia żyjących ze sobą narodów polskiego i żydowskiego jest "niezwykle długa i bogata". Zwracał uwagę na podobieństwa Polaków i Żydów, którzy – według ambasadora – chcą demokracji, otwartej dyskusji, dialogu i muszą walczyć ze wspólnymi wrogami. Jego zdaniem cywilizacja zachodnia mierzy się z poważnymi wyznaniami i musi zrozumieć, co ją konstytuuje.
"Mierzymy się ze zmaganiem cywilizacji z reżimami totalitarnymi, ale także cywilizacji z barbarzyńskim" – powiedział ambasador. (PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ joz/