kategoria: Sport
2 wrzesień 2024

Diamentowa Liga - kolejny mityng w Chorzowie 16 sierpnia 2025

zdjęcie: Diamentowa Liga - kolejny mityng w Chorzowie 16 sierpnia 2025 / v46079172
16 edycja lekkoatletycznego Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej w ramach cyklu Diamentowej Ligi odbędzie się na chorzowskim Stadionie Śląskim w sobotę 16 sierpnia 2025. W czwartek ruszy przedsprzedaż biletów - poinformowali organizatorzy.

„Mityng będzie jeszcze lepszy niż ten, który udał się w tym roku. Nie wiemy jeszcze, jak tego dokonamy. Ale jesteśmy pewni, że to możliwe. Już teraz wiemy, że w przyszłym roku będą obecne nasze ulubione konkurencje – skok o tyczce mężczyzn, biegi na 100 m i 400 m kobiet” – powiedział dyrektor sportowy zawodów Piotr Małachowski.

W tym roku memoriał na Stadionie Śląskim odbył się 25 sierpnia. Padły dwa rekordy świata. Ustanowili je Norweg Jakob Ingebrigtsen w biegu na 3000 m – 7.17,55 i Szwed Armand "Mondo" Duplantis w skoku o tyczce wynikiem 6,26 - w obecności 42357 kibiców. W tych zawodach wystartowało 50 medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

„Śmialiśmy się w zespole, że w tym roku ++przeszliśmy tę grę+. Ale tak nie jest, wciąż wielu mistrzów może przyjechać do nas pierwszy raz. Zresztą, wykreują się też nowi. W przyszłym roku będziemy w innym miejscu sezonu. Tak jak tym razem świętowaliśmy najlepszych z imprezy mistrzowskiej, tak w kolejnym terminie będziemy sprawdzać ich formę przed wylotem na MŚ. Śląsk będzie areną prężenia muskułów, tym bardziej ciekawą, że jedną z ostatnich przed Tokio” – wyjaśnił dyrektor ds. komunikacji mityngu Marek Plawgo.

Tuż po zakończeniu ostatniego memoriału chęć przyjazdu za rok zadeklarował Duplantis.

Zdaniem Małachowskiego termin w trakcie długiego weekendu sprzyja połączeniu wizyty na stadionie ze zwiedzaniem przez kibiców regionu.

15. edycja Memoriału była 12. z 14 mityngów kwalifikacyjnych DL. Finał zostanie rozegrany 13-14 września w Brukseli. Ubiegłoroczna impreza – po raz drugi zorganizowana jako element DL - zajęła drugie miejsce w rankingu World Athletics. Lepszy pod względem wyników sportowych okazał się tylko finał w Eugene.

Pierwsze zawody prestiżowego cyklu na Stadionie Śląskim dwa lata temu obejrzało gratis 30 tys. kibiców. Wtedy impreza zajęła w kalendarzu miejsce odwołanych z powodu ograniczeń pandemicznych zawodów w Chinach.

W roku 2023 wprowadzono płatne bilety, na trybunach zasiadło 25 tys. ludzi, a impreza włączona została do Diamentowej Ligi na pięć lat, po jednogłośnej decyzji organizatorów pozostałych 14 mityngów cyklu.

Silesia Memoriał Skolimowskiej odbywa się na Stadionie Śląskim od 2018 roku, wcześniej lekkoatleci rywalizowali w stolicy.

W lutym 2024 przed głównym wejściem na chorzowską arenę stanął pomnik Skolimowskiej. Złota medalistka w rzucie młotem igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Miała 26 lat. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ co/