28 sierpień 2024

Dodatkowe świadczenie na wyprawkę szkolną

zdjęcie: Dodatkowe świadczenie na wyprawkę szkolną / v31051008
Miasto rozszerza pomoc dla poszkodowanych w pożarze przy Kraszewskiego; wszystkie rodziny, w których znajdują się uczniowie w wieku do 24 lat, otrzymają jednorazowe świadczenie na pokrycie kosztów zakupu wyprawki szkolnej w wys. 620 zł – poinformował w środę poznański magistrat.

Miasto objęło pomocą pogorzelców zaraz po tragicznych wydarzeniach. Pomoc udzielana jest także mieszkańcom, którzy na razie nie mogą powrócić do swoich mieszkań znajdujących się w kamienicach bezpośrednio sąsiadujących z budynkiem, w którym doszło do pożaru. Magistrat podał, że część z tych osób została czasowo zakwaterowano w hotelu przy ul. Łozowej, pozostali przebywają u rodziny i znajomych.

W środę Urząd Miasta Poinformował, że pomoc dla poszkodowanych w pożarze zostanie rozszerzona. Jak podano, "wszystkie rodziny, w których znajdują się uczniowie (do 24. roku życia), otrzymają jednorazowe świadczenie na pokrycie kosztów zakupu wyprawki szkolnej (620 zł). Chęć zakupu niezbędnych pomocy dydaktycznych deklaruje również Caritas Archidiecezji Poznańskiej".

Magistrat wskazał, że większość poszkodowanych w pożarze osób deklaruje, że chciałaby nadal mieszkać na Jeżycach. Miasto we współpracy z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz Poznańskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przygotowuje już konkretne propozycje dla osób, które straciły swoje mieszkania w katastrofie kamienicy przy ul. Kraszewskiego.

"Caritas cały czas prowadzi zbiórkę dla ofiar pożaru. Na koncie jest już ponad 140 tys. zł. Wszystkie te pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie nowych lokali i w razie potrzeby również na kupno sprzętu AGD dla osób, które straciły cały dobytek. Miasto prowadzi już rozmowy z przedsiębiorcami, którzy również zadeklarowali pomoc w wyposażeniu mieszkań w niezbędny sprzęt" – podano.

Magistrat przypomniał, że wszyscy poszkodowani mogą wciąż skorzystać z pomocy MOPR, Caritas, Biura Spraw Lokalowych i ZKZL, PCŚ a także Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Pracownicy socjalni pozostają z nimi w stałym kontakcie.

"Trwa przekazywanie podstawowej pomocy finansowej. To kwota do 6 tys. złotych na gospodarstwo domowe. MOPR zapewnia również wyżywienie osobom zakwaterowanym w hotelu przy ul. Łozowej. Pracownicy Caritas oferują pomoc: kupno środków higienicznych, bielizny osobistej i wszelkich przedmiotów pierwszej potrzeby (np. leki). Są w stanie dotrzeć do wszystkich poszkodowanych, którzy wyrażą taką potrzebę" - poinformowano.

Magistrat zaznaczył, że na bieżąco udzielana jest także pomoc psychologiczna. Pracownicy Punktu Interwencji Kryzysowej pełnią dyżury w hotelu przy ul. Łozowej. O godzinie 11.00 psychologowie są dostępni również w samochodzie PCK stojącym przy ul. Kraszewskiego. PCK pomaga także służbom pracującym na miejscu katastrofy.

Jednocześnie ZKZL deklaruje znalezienie lokali na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej dla tych przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku niedzielnej katastrofy. Magistrat poinformował ponadto, że wśród poszkodowanych znajdują się również osoby posiadające inne niż polskie pochodzenie. "Mogą one skorzystać m.in. z bonów żywnościowych i rzeczowych, które przekazywane są za pośrednictwem Fundacji +Dziecko w Centrum+, który prowadzi Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem - środki pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości" – zaznaczył magistrat.

Kamienica przy ul. Kraszewskiego 12 zostanie rozebrana. Wydana w środę decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania o nakazie rozbiórki budynku ma rygor natychmiastowej wykonalności. Pierwsze prace rozbiórkowe mają rozpocząć się w poniedziałek.

Dopiero po tej rozbiórce do swoich mieszkań będą mogli powrócić mieszkańcy budynków bezpośrednio sąsiadujących z tą kamienicą, czyli budynków o numerach 10b i 14. Do czasu zakończenia prac rozbiórkowych na ul. Kraszewskiego obowiązywać będzie także tzw. strefa zero. Obecne będą tam również służby zabezpieczające ten teren.

Do pożaru i wybuchu w kamienicy w Poznaniu doszło w nocy z soboty na niedzielę. W trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne, które też zostały ranne. W poniedziałek prokuratura poinformowała, że w sprawie pożaru zostało wszczęte śledztwo.(PAP)

ajw/ jann/