kategoria: Rolnictwo i Hodowla
2 wrzesień 2024

Od października pomoc dla sadowników, winnic i plantacji owoców miękkich

zdjęcie: Od października pomoc dla sadowników, winnic i plantacji owoców miękkich / v26181942
v26181942
Rolnicy poszkodowani przez przymrozki i gradobicie niebawem będą mogli starać się o pomoc finansową - zapowiedział w poniedziałek w podrzeszowskiej Boguchwale minister rolnictwa Czesław Siekierski. Wsparcie obejmie gospodarstwa sadownicze, plantacje owoców miękkich i winnice.

Minister Czesław Siekierski przyjechał w poniedziałek po południu do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w podrzeszowskiej Boguchwale. Rozmawiał z przedstawicielami rolników na temat sposobów rozwiązania ich najpilniejszych problemów. Jeden z nich dotyczy skutków napływu do Polski ukraińskiego zboża.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów minister przypomniał, że w październiku rozpocznie się nabór wniosków o pieniądze dla rolników poszkodowanych w wyniku kwietniowych przymrozków i majowego gradobicia. „To będą dopłaty dla sadowników, rolników uprawiających owoce miękkie oraz winnic” – przekazał minister. Dodał, że wypłaty zostaną zrealizowane do końca roku. Do podziału jest około 470 mln zł.

Szef resortu dodał, że pomoc zostanie przyznana również gospodarstwom, którym grad i nawałnice zniszczyły uprawy rolne. „Kwoty nie pokryją w całości szkód, ale mam nadzieję, że będą stanowiły znaczącą pomoc – podkreślił minister.

Siekierski poinformował też o pracach nad rozporządzeniem w sprawie pomocy w opłaceniu podatku rolnego na 2024 r. Będzie przysługiwała rolnikom, którzy ponieśli straty o wielkości powyżej 40 proc. „Zakładaliśmy, że nie będzie czwartej raty podatku. Ale nie było na to środków, więc zmieniliśmy formułę. Rolnicy najpierw zapłacą trzecią i czwartą ratę podatku, a następnie wystąpią do Agencji Restrukturyzacji o ich zwrot” - wyjaśnił minister Siekierski.

Natomiast pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą, zostanie uruchomiona w przyszłym roku.

Minister Czesław Siekierski przypomniał także, że przyszłoroczny budżet zaplanowany na rolnictwo wynosi 85 mld zł, co oznacza wzrost o prawie 9 proc. w stosunku do 2024 roku. „Jest znaczne wsparcie dla KRUS, żeby utrzymać na określonym poziomie renty i emerytury rolnicze” – dodał.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, zaplanowany budżet „zabezpieczy funkcjonowanie w normalnych warunkach”. „Jeżeli będą jakieś sytuacje trudne, pojawią się straty i zawirowania na rynku, wówczas będziemy zabiegać o zwiększenie środków” – dodał minister Siekierski. (PAP)

al/ drag/