W projekcie zakłada się wydłużenie perspektywy planowania – prognozy wieloletnie będą sporządzane na lata (n) do (n+3).
"W kolejnych cyklach planowania budżetowego opracowane wcześniej prognozy będą aktualizowane i rozwijane/uzupełniane w ramach przyjętego zakresu lat, z uwzględnieniem nowych zmiennych wynikających z uwarunkowań makroekonomicznych, parametrów demograficznych oraz decyzji Rządu i Parlamentu RP realizowanych w czasie pomiędzy okresami planistycznymi. W konsekwencji zachowany będzie czteroletni horyzont ram budżetowych w każdym okresie planistycznym" - napisano.
Ponadto projekt zakłada:
- wzmocnienie procesów analitycznych i decyzyjnych poprzez udoskonalenie warstwy prezentacyjnej ustawy budżetowej,
- zaprezentowanie nowych danych w ramach uzasadnienia do ustawy budżetowej (plany finansowe funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego),
- wprowadzenie nowego instrumentu budżetowego pozwalającego na relokację wydatków (zmiany w strukturze wydatków) w trakcie roku budżetowego.
"Prezentowanie w uzasadnieniu do ustawy budżetowej planów finansowych funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw przyczyni się do wzmocnienia jawności i przejrzystości finansów publicznych oraz podniesienia poziomu dostępności danych publicznych" - napisano.
MF, które opracowuje projekt ustawy podaje, że nowym istotnym elementem zarządzania budżetem państwa będzie ustanowienie instrumentu budżetowego pozwalającego na relokację wydatków - zmianę ich struktury w trakcie roku budżetowego przy zachowaniu kontroli Sejmu RP.
"Mechanizm przewiduje agregację oszczędności w wydatkach powstałych w trakcie roku budżetowego. „Odnawialna” rezerwa celowa będzie miała operacyjny charakter i umożliwi Ministrowi Finansów inicjowanie odpowiednich działań zarządczych w toku wykonywania budżetu państwa. Utworzenie rezerwy będzie poprzedzone wydaniem pozytywnej opinii przez sejmową komisję właściwą do spraw budżetu, podobnie jak każde przeniesienie i przeznaczenie środków, co pozwoli na wprowadzanie zmian w strukturze wydatków budżetu państwa pod kontrolą Sejmu RP" - napisano. (PAP Biznes)
map/ gor/