kategoria: Polityka
30 listopad 2021

zdjęcie: Polska 2050 chcę by Sejm natychmiast zajął się projektami ustaw antyinflacyjnych / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Polska 2050 żąda, by Sejm na rozpoczynającym się posiedzeniu zajął się projektami ustaw, dzięki którym inflacja przestanie rosnąć w zastraszającym tempie.
Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet antyinflacyjny. Mimo że rozpoczynamy posiedzenie Sejmu, mimo że PiS bardzo często potrafił w trybie pilnym procedować różnego rodzaju ustawy, to żadne pakiety, ustawy, czy dokumenty, które mogłyby ulżyć portfelom Polek i Polaków, do Sejmu nie trafiły” - mówiła podczas wtorkowego briefingu w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Zauważyła, że według wstępnych danych inflacja w listopadzie wyniesie aż 7,7 %. “Rząd, zamiast wziąć się do roboty, przynieść pakiet rozwiązań, które niwelują skutki tak wysokiej inflacji, woli zajmować się sprawami ideologicznymi” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Dlatego Polska 2050 złożyła wniosek do marszałek Sejmu, by na rozpoczynającym się posiedzeniu posłowie zajęli się dwoma projektami ustaw o antyinflacyjnym charakterze złożonymi przez Koło Parlamentarne Polska 2050. Pierwsza z nich dotyczy obniżenia stawki podatku VAT z 23 do 20% i z 8 do 7%, druga zawiesza tzw. opłatę emisyjną.

“Apelujemy do rządu, by w trybie natychmiastowym przedstawił program walki z drożyzną oraz by pilnie zastanowił się nad strategicznymi zmianami polityki fiskalnej i monetarnej państwa. Za ten problem odpowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości, który zaczął rozkręcać spiralę zadłużenia jeszcze przed pandemią” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Mirosław Suchoń, poseł Koła Parlamentarnego Polski 2050 zauważył, że przez galopującą inflację, najbliższe święta będą dla Polek i Polaków najdroższe od ok. 20 la. “Polacy będą musieli wydać więcej albo te święta będą uboższe niż w latach poprzednich. ” - zauważył Mirosław Suchoń.

Podkreślił, że Polska 2050 już kilkanascie tygodni temu wypracowała rozwiązania, których wprowadzenie w życie oznaczałoby dla Polek i Polaków wielką ulgę w portfelu.

“Nasi eksperci z Instytutu Strategie 2050 przystąpili do ciężkiej pracy nad przygotowaniem propozycji, które będą mogły ulżyć Polakom w czasach drożyzny.

Rozwiązania zostały przeanalizowane i 20 października przedstawione opinii publicznej. Bardzo się dziwimy, że rząd tak długo zwlekał z refleksją na temat tej drużyny.  To absolutnie nieodpowiedzialne postępowanie” - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 zaznaczył, że trzeba działać szybko. “Dzisiaj żądamy od marszałek Sejmu wprowadzenia do porządku obrad ustaw, które mają przeciwdziałać drożyźnie. To pierwsze ustawy, które w kompleksowy sposób podchodzą do tego tematu. Liczymy na to, że pani marszałek nie przestraszy się tego, że to projekty opozycyjne” - mówił Mirosław Suchoń.

“Rząd, który zajmuje się sobą, ratowaniem swojego poparcia i wizerunku nie jest w stanie skutecznie rządzić państwem” - podsumowała Paulina Hennig-Kloska.