kategoria: Pogoda
27 październik 2023

Piątek pochmurny i deszczowy, największe opady na południowym wschodzie

zdjęcie: Piątek pochmurny i deszczowy, największe opady na południowym wschodzie / pixabay/6200864
W piątek niebo prawie w całym kraju przykryją chmury. W południowo-wschodniej części Polski będą intensywne opady deszczu. Największe na Podkarpaciu i we wschodniej części Małopolski – przekazał PAP Michał Ogrodnik, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W piątek po południu na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże. Większe przejaśnienia głównie w centralnej i północnowschodniej Polsce.

Na piątek oraz noc z piątku na sobotę wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu.

Najwięcej deszczu synoptycy spodziewają się w południowo wschodniej części kraju - od Małopolski i południa województwa Śląskiego, przez Podkarpacie po Lubelszczyznę. Tam miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast na samym Podkarpaciu i na wschodzie Małopolski prognozowana suma opadów w piątek po południu i dużej części nocy z piątku na sobotę wyniesie 60 litrów wody na metr kwadratowy.

Termometry w piątek pokażą na północy kraju 7-9 stopni Celsjusza, w centrum ok. 12, natomiast najcieplej będzie na południowym wschodzie - ok. 13 stopni.

Wiatr będzie słaby, na ogół z kierunku wschodniego i północno-wschodniego.

W nocy z piątku na sobotę w dalszym ciągu przeważać będzie zachmurzenie duże. Najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie Polski, ale strefa najbardziej intensywnych opadów przesunie się z Małopolski i Podkarpacia nad południową część Lubelszczyzny. Na pozostałym obszarze kraju opady będą na ogół słabe i deszcz będzie padał chwilami.

Wysoko w Tatrach spadnie do 10 cm śniegu. W Karpatach - powyżej 1600 m n.p.m. – powstanie ok. 5 cm pokrywa śnieżna.

W północnej połowie kraju, na Pomorzu, Kujawach i Mazurach miejscami tworzyć się będą mgły, szczególnie gęste nad ranem, które ograniczą widzialność do 300 metrów.

W nocy najchłodniej będzie na północnym wschodzie – tam termometry pokażą od 2 do 4 stopni Celsjusza, w centrum 6-7 stopni, natomiast najcieplejszym rejonem Polski będzie południe z temperaturą w granicach 8-9 stopni.

Wiatr na ogół będzie słaby. Na południu i w centralnej Polsce powieje z zachodu i południowego zachodu. Na północy kraju z kierunku północnego. Na Lubelszczyźnie w porywach do 65 km/h.(PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ jann/