reklama
kategoria: Nieruchomości
8 kwiecień 2025

Uszkodzona w wybuchu gazu kamienica musi zostać rozebrana

zdjęcie: Uszkodzona w wybuchu gazu kamienica musi zostać rozebrana / v36150398
v36150398
Jeden z budynków sąsiadujących z kamienicą zawaloną po wybuchu gazu pod koniec minionego roku w Cieszynie musi zostać rozebrany. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz poinformowała we wtorek, że ekspertyza techniczna wykazała, że nie opłaca się jego remont.
REKLAMA

Do wybuchu doszło 29 grudnia 2024 r. w ścisłym centrum miasta. Pod gruzami kamienicy przy ul. Głębokiej 32, która runęła, zginęły dwie osoby. Poważnie uszkodzone zostały dwa budynki przylegające do niej po obu stronach – nr 30 i 34.

Burmistrz podała, że ekspertyza techniczna jednoznacznie wykazała, że remont kamienicy na ul. Głębokiej 30, powyżej miejsca wybuchu, jest technicznie i ekonomicznie nieopłacalny. Cieszyński Zakład Budynków Miejskich ogłosi przetarg na projektanta bezpiecznej rozbiórki obiektu, a jednocześnie zabezpieczenia następnej kamienicy na Głębokiej 28. Ona wprawdzie nie została uszkodzona, ale może być połączona z obiektem przeznaczonym do rozbiórki.

„Potrwa to z pewnością co najmniej kilka miesięcy. Skomplikowaną rozbiórkę trzeba zaprojektować, a potem wyłonić jej wykonawcę i ją przeprowadzić” – powiedziała PAP Gabriela Staszkiewicz.

Burmistrz zaznaczyła, że po rozbiórce powstanie m.in. dodatkowa przestrzeń, która ułatwi przystąpienie wspólnocie mieszkaniowej z kamienicy nr 34 (miasto także ma w niej udziały – PAP) do jej remontu.

Władze Cieszyna czekają także na decyzję powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w sprawie dopuszczenia do częściowego użytkowania jednego z lokali użytkowych w kamienicy nr 34. Pozytywna decyzja oznacza ograniczone wygrodzenia ul. Głębokiej i umożliwienie przedsiębiorcy wznowienia działalności.

Gabriela Staszkiewicz zapewniła, że kamienice nr 30 i nr 32 zostaną odbudowane, bo stanowią część zabytkowej zabudowy miasta. Wszelkie decyzje zostaną podjęte we współpracy z konserwatorem zabytków.

„Kamienice mają zostać odbudowane tak, by z zewnątrz ich bryła i wygląd niczym nie różniły się od stanu sprzed wybuchu. Wnętrza możemy dostosować do obecnych wymogów” – powiedziała burmistrz.

Samorząd szuka funduszy zewnętrznych na ten odbudowę.

W sprawie wybuchu postępowanie prowadzi bielska prokuratura okręgowa. Śledczy badają ją pod kątem art. 163 par. 1 i 3 Kodeksu karnego. Mowa w nim o sprowadzeniu zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie pożaru lub eksplozji materiałów łatwopalnych. Grozi za to od roku do 10 lat więzienia. (PAP)

szf/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce