W trzy dni ponad 240 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy
Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w okolicach Białowieży, Krynek, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. W miniony piątek odnotowano ponad 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w sobotę również ponad 80, a w niedzielę ponad 70.
"W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka, a w okolicach Krynek rzekę graniczną Świsłocz. Codziennie dochodziło też do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew i kamieniami" - podała Zdanowicz.
Z danych POSG wynika, że od początku roku było w Podlaskiem ponad 21,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Osoby próbujące przedostać się do Polski pochodziły z 41 krajów. Od początku sierpnia zanotowano ok. 300 takich prób. Natomiast w lipcu było ich ponad 1,3 tys., a w czerwcu ponad 3,7 tys.
W miniony weekend SG zatrzymała kolejnego tzw. kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Zdanowicz podała, że obywatel Gruzji przewoził pięciu Afgańczyków. W tym roku POSG zatrzymała dotąd za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej ponad 220 osób.
SG podała też, że w weekend udzielono pomocy jednemu cudzoziemcowi, który potrzebował opieki medycznej. Zdanowicz poinformowała, że został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.
Podczas minionego weekendu Straż Graniczna zatrzymała jednego kuriera, obywatela Gruzji który przewoził 5 Afgańczyków. Udzielono również pomocy 1 cudzoziemcowi potrzebującemu opieki medycznej, przekazany został zespołowi ratownictwa medycznego.
Od 13 czerwca na ok. 60 km tej granicy w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości. W miniony piątek służby podsumowując siedem tygodni działania strefy poinformowali, że liczba prób przekroczenia granicy spadła o ponad 70 proc.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. SG podpisała umowy na dodatkowe wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.(PAP)
swi/ mark/