reklama
27 czerwiec 2024

1 sierpnia powinien być gotowy system Metroroweru

Z początkiem sierpnia powinien być gotowy system Metroroweru w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - ocenił w czwartek przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. System obejmie wówczas 7 tys. rowerów w 31 miastach i gminach.
REKLAMA

Pierwszą fazę Metroroweru w ośmiu miastach GZM, w których wcześniej działały rowery miejskie, uruchomiono pod koniec lutego br. Początkowo zakładano wdrożenie drugiej fazy pod koniec tego roku, a trzeciej w kolejnym, jednak Metropolia porozumiała się z wykonawcą, aby całość została zrealizowana do 1 sierpnia br.

Jak poinformował podczas czwartkowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak, czynności zmierzające do uruchomienia drugiej i trzeciej (docelowej)fazy systemu roweru metropolitalnego trwają. „Odebraliśmy 2427 rowerów z 5140, więc blisko połowę. Mamy na to jeszcze lipiec - wydaje się, że terminowe pełne uruchomienie systemu 1 sierpnia jest niezagrożone. Systematycznie powstają nowe stacje w gminach. W bieżącym tygodniu planowane są odbiory m.in. w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Będzinie, Bytomiu i Mikołowie” - wyliczył Karolczak.

W pierwszej fazie, 25 lutego br., czyli cztery miesiące od podpisania umowy, 1860 rowerów i stacje wypożyczeń pojawiły się w ośmiu miastach, gdzie w poprzednich latach działały rowery miejskie: w Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu.

Dwie kolejne fazy obejmują udostępnienie 5140 rowerów w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach (faza druga) oraz w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach (faza trzecia).

Przedłużające się, trwające ponad dwa lata postępowanie na uruchomienie i obsługę systemu Roweru Metropolitalnego Metropolia zakończyła w ub. roku. Jako operatora wybrano spółkę Nextbike GZM, która jedyna złożyła ofertę. Umowę podpisano 25 października 2023 r.

Montaż stacji pierwszego etapu rozpoczął się w drugiej połowie stycznia br. 26 stycznia GZM dokonała poprawki w budżecie, aby pierwszy etap mógł objąć dodatkowe ósme miasto - Chorzów. 23 lutego zgromadzenie GZM przyjęło uchwałę umożliwiającą przyspieszenie realizacji drugiej i trzeciej fazy Metroroweru na przełom lipca i sierpnia br.

Przygotowywany od lat Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 31 spośród 41 miast i gmin GZM. Ma to być przede wszystkim środek transportu, który ułatwi przez cały rok podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili. Zastępuje systemy rowerów miejskich, zamawiane dotąd oddzielnie przez miasta.

Metrorower to całoroczny system rowerów miejskich 4. generacji (z wbudowanymi urządzeniami GPS i elektrozamkami), który w GZM korzysta ze stacji (m.in. ze względu na kwestie obsługi). Odstawianie rowerów do stacji nie jest obowiązkowe, ale premiowane tańszymi opłatami. Rowerów nie trzeba wpinać do stacji, wystarczy postawić je w ich obrębie i zapiąć zamek.

Opłaty za korzystanie z Metrorowerów są możliwe w trybie za przejazd lub w abonamencie (miesięczne, półroczne, roczne). Posiadacze biletów średnio- lub długookresowych GZM mogą korzystać z Metrorowerów codziennie przez godzinę. Obsługa Metroroweru jest możliwa za pomocą dotychczasowych aplikacji firmy Nextbike i poprzez aplikację TransportGZM.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany