kategoria: Gospodarka
12 sierpień 2024

Znaczący wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych w pierwszej połowie br.

zdjęcie: Znaczący wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych w pierwszej połowie br. / v#24523929
v#24523929
Polska gospodarka doświadcza znaczącego wzrostu liczby postępowań restrukturyzacyjnych, co jest odzwierciedleniem rosnących problemów finansowych firm - wynika z analizy kancelarii Kruczek + Partnerzy. Według jej danych w I półroczu br. przedsiębiorcy złożyli 3181 wniosków restrukturyzacyjnych.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez krakowską kancelarię w całym zeszłym roku odnotowano 4193 przypadki postępowań restrukturyzacyjnych, z czego 3903 dotyczyło zatwierdzenia układu. Natomiast w pierwszych sześciu miesiącach 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 3181 wniosków restrukturyzacyjnych. Zauważono, że najwięcej otwartych restrukturyzacji było w kwietniu 2024. Stanowiły one 26,27 proc. w całym okresie od stycznia do lipca.

Wzrost liczby restrukturyzacji – zauważył Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny – jest wynikiem kilku czynników, takich jak wzrost kosztów operacyjnych, w tym energii oraz kosztów zadłużenia. Firmy z różnych branż, w tym budowlanej, IT, transportowej i logistycznej, doświadczają presji finansowej. Przepisy unijne, takie jak pakiet mobilności, dodatkowo obciążają przedsiębiorstwa transportowe, które muszą wymieniać floty na bardziej ekologiczne, co generuje dodatkowe koszty.

„Z analiz przeprowadzonych przez naszą kancelarię wynika, że już w pierwszym półroczu 2024 roku liczba postępowań wyniosła 70 proc. wszystkich postępowań z poprzedniego roku. Trend ten ma się utrzymać, szczególnie w kontekście rosnących kosztów energii, które od 1 lipca dotykają przedsiębiorstwa, w tym małe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze” - przewiduje Kruczek.

Ekspert podkreślił, że mimo wzrostu liczby restrukturyzacji, obserwuje się mniejszą liczbę wniosków o upadłość, co można uznać za pozytywny znak postępowań restrukturyzacyjnych.

„Jednak nie wszystkie postępowania restrukturyzacyjne kończą się sukcesem. Istnieją sytuacje, w których firmy powinny od razu składać wnioski o upadłość zamiast podejmować próby restrukturyzacji” - zauważył adwokat. Według niego kluczowym warunkiem jest posiadanie przez firmę realnych możliwości rozwojowych i poprawy rentowności.

Jak podkreślił przedstawiciel kancelarii, postępowania restrukturyzacyjne są stosunkowo szybkie, po analizie danych finansowych firmy, w tym dostarczonej listy wierzycieli, już w kilka dni można uruchomić pierwszy etap, czyli otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne. Umożliwia to działania naprawcze w podmiocie gospodarczym, a co za tym idzie wstrzymanie postępowania egzekucyjnego wobec przedsiębiorcy.

Postępowania restrukturyzacyjne – dodał adwokat - są dostępne dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw, od jednoosobowych działalności gospodarczych po duże spółki. (PAP)

rgr/ mmu/