kategoria: Gospodarka
12 lipiec 2024

zdjęcie: Sprzedano ostatnią działkę w strefie gospodarczej; ma powstać inwestycja za 100 mln zł / v10809069
Sprzedano ostatnią działkę w bytomskiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na piątkowej konferencji przedstawiciele magistratu i inwestora zapowiedzieli, że powstanie tam zakład produkcyjny za ok. 100 mln zł. Firma chce w nim zatrudnić ok. 50 osób.

Ostatnia działka w podstrefie była jednocześnie największą - jej powierzchnia to prawie 4,6 ha. Urząd Miejski w Bytomiu sprzedał ją inwestorowi za ponad 6,3 mln zł.

„Ostatnia miejska działka trafiła w ręce firmy z dużym potencjałem (…). Przez ostatnie pięć lat udało się sprzedać wszystkie miejskie działki. Na części z nich już trwają inwestycje, a w przypadku innych trwa faza projektowa” – powiedział prezydent miasta Mariusz Wołosz.

Dodał, że samorząd nadal rozmawia z potencjalnymi inwestorami na temat innych terenów, także będących w zasobach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z prawem realizowane tam inwestycje także mogą zostać objęte wsparciem KSSE.

Ponadto, uzbrojone zostały tereny przy ul. Węglowej, uzbrajane są tereny przy ul. Strzelców Bytomskich, a w planach jest uzbrojenie terenów przy ul. Kamieńskiej.

Nowym inwestorem w bytomskiej podstrefie KSSE jest firma Grembox, która zajmuje się produkcją i sprzedażą opakowań z papieru oraz tektury. Przy ul. Ignatza Hakuby w pierwszej kolejności zamierza wybudować zakład produkcyjny, który powinien być gotowy na przełomie 2025 i 2026 r. Połowę kosztów, które oszacowano na około 100 mln zł, ma pokryć dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Nowy zakład ma umożliwić produkcję ok. 10 mln sztuk opakowań z tektury falistej miesięcznie. Firma planuje zatrudnić w nim około 50 osób na stanowiskach produkcyjnych oraz biurowych.

Dyrektor finansowy Grembox Krzysztof Migocki nie wykluczył, że w przyszłości przeniesie ona do Bytomia także magazyny, które obecnie znajdują się w Rudzie Śląskiej. (PAP)

pato/ pad/