Jesteśmy przekonani, że polscy przedsiębiorcy podbiją rynki azjatyckie
Wystawa Światowa w 2025 w Osace rozpocznie się 13 kwietnia i potrwa do 13 października. Jej hasłem przewodnim będzie: „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”, natomiast nasz kraj zaprezentuje się pod hasłem: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”.
Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 poseł Jacek Tomczak podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Poznaniu, że przewiduje się, że wystawę EXPO 2025, zwiedzi ok. 28 mln osób. Organizatorzy zapowiadają udział 170 podmiotów - 161 krajów i regionów oraz dziewięciu organizacji międzynarodowych. Teren wystawy - 155 ha - zostanie podzielony na trzy części: „Świat Wody”, „Świat Zieleni” oraz „Świat Pawilonów”.
Pawilon Polski będzie miał powierzchnię ok. 1 tys. mkw. Jak mówił Tomczak, „chcemy poprzez i architekturę i wystawę i to, co będzie w środku pokazać kreatywność Polaków, tę energię, która napędza naszą gospodarkę, naszą kulturę”.
„Jestem przekonany, że EXPO będzie wielkim sukcesem i zapisze piękne strony na kartach polskiej kultury i gospodarki, a także na arenie międzynarodowej. Jesteśmy przekonani, że polscy przedsiębiorcy podbiją rynki azjatyckie swoimi innowacjami, produktami, usługami i wrócimy z wieloma intratnymi kontraktami procentującymi rozwojem polskiej gospodarki” – zaznaczył.
Tomczak wskazał, że program gospodarczy EXPO skupi się na promocji sześciu polskich branż strategicznych: rolno-spożywczej, w tym AgriTech, medycznej i farmaceutycznej, kosmetycznej, zielonych technologii, w tym wodorowej, gamingowej oraz IT/FinTech.
„Jeśli chodzi o korzyści z udziału w EXPO to przede wszystkim wzmocnienie polskiego wizerunku na arenie międzynarodowej, oraz wzrost zainteresowania polskimi produktami i polską gospodarką. Chcemy promować potencjał gospodarczy, turystyczny, kulturalny poszczególnych regionów oraz wzrost zainteresowania ich ofertą. Będzie tam też mocno obecna Wielkopolska, która będzie się prezentować na EXPO pod koniec września” – powiedział.
Wśród wielkopolskich akcentów na EXPO, o których poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej, będzie m.in. koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W EXPO weźmie udział także 9 studentów UAM, którzy będą m.in. oprowadzać po polskim pawilonie.
„Nasi studenci będą mieli okazje odbywać długie praktyki, wiele się nauczyć podczas wystawy światowej EXPO. Jest to o tyle ważne, że jest to wystawa nakierowana na przyszłość, a kto inny jak nie ludzie młodzi będą tę przyszłość budować” – podkreśliła rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.
Dodała, że „rozwój gospodarczy, ale też rozwój społeczny jest uzależniony od innowacji, od nowych technologii, dlatego na EXPO nie zabraknie także nauki”.
„Będzie tam przez kilka dni gościła delegacja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w której ja także będę miała przyjemność wziąć udział, z czego się bardzo cieszę, bo będzie to okazja do tego, żeby nawiązać współpracę, porozmawiać z rektorami, przede wszystkim z rektorami uczelni japońskich, ale także właściwie z przedstawicielami całego świata gospodarczego, biznesowego” - wskazała.
Organizacja wystawy światowej została zlecona Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przez radę ministrów. PAIH koordynowała zarówno budowę polskiego pawilonu, jak i samej wystawy, a także odpowiadała za organizację programu.
Wiceprezes zarządu PAIH Magdalena Skarżyńska podkreśliła, że „nam zależy żeby nasi przedsiębiorcy, inwestorzy nawiązali relacje handlowe, biznesowe, żebyśmy mogli zarabiać na tych kontaktach z całą Azją, bo tam nie będą oczywiście tylko Japończycy (…) ale też chcemy pokazać nasz dorobek w dziedzinie kultury, stąd m.in. koncerty, które będą trzy razy dziennie odbywały się w sali koncertowej”. Dodała, że przed publicznością na EXPO wystąpi m.in. Natalia Kukulska i Leszek Możdżer, planowane są także recitale chopinowskie.
W programie wystawy zaplanowano także m.in. Polski Dzień Ziemi, Tydzień Polskiej Kultury, Tydzień Polskiej Turystyki i Sportu.
Marta Zielińska z PAIH zaznaczyła, że „te sześć miesięcy będzie niezwykle nasycone, jeśli chodzi o różnego rodzaju wydarzenia i wśród nich bardzo ważny program promocji polskiej nauki i edukacji (…) 22-26 kwietnia będą przesycone mnóstwem różnych działań, bardzo różnorodnych tematycznie. Jest to o tyle ważne, że chcemy właśnie w tym tygodniu skupić pełną uwagę i zwiedzających EXPO, ale również środowiska naukowego w Japonii i spodziewamy się prezentacji, w ogóle podczas sześciu miesięcy, 30 polskich uczelni, realizacji 15 polsko-japońskich projektów międzyuczelnianych” – podkreśliła. (PAP)
ajw/ drag/
