Około 30-40 tys. uczniów z Ukrainy dodatkowo pójdzie do polskich szkół
Nowacka uczestniczyła w poniedziałek w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim. Na konferencji prasowej po uroczystości pytana była m.in. o to, ilu uczniów z Ukrainy rozpocznie w tym roku naukę w polskich szkołach w związku z wprowadzeniem dla nich obowiązku nauki.
"Były dane, które mówiły o 60 tys. Były dane, które mówiły o 120 tys. Pojawiały się też jeszcze bardziej zawyżone dane. Z naszych obserwacji, szacunków i rozmów z samorządami wynika, że to jest na ten moment skala około 30-40 tys. total uczniów, którzy wejdą do systemu, co będzie również bardzo widoczne w świadczeniach 800 plus" – odpowiedziała Nowacka.
Z danych resortu edukacji na czerwiec 2024 r., wynika, że w polskim systemie edukacji na koniec roku szkolnego 2023/2024 było 183,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny w 2022 r., w tym 154,3 tys. w szkołach, a 29,6 tys. w przedszkolach i punktach przedszkolnych.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online. (PAP)
dsr/ huk/ joz/ ktl/