Narodowy Instytut Onkologii dołącza do obchodów Tygodnia Raka
Tydzień Raka rozpocznie się 2 września w centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po uroczystym otwarciu zaplanowano trzy wykłady popularnonaukowe. Dr hab. n. med. Iwona Gabriel z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi dane o zachorowalności i umieralności na nowotwory na Śląsku na tle innych regionów Polski. Dr hab. n. med. Michał Jarząb, kierownik Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Gliwicach, omówi ścieżki leczenia onkologicznego, a prof. dr hab. Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego wygłosi wykład o etymologii słowa "rak".
Warto także odwiedzić wystawę "Nowotwórczość" Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej. Zaprezentowane będą mikroskopowe zdjęcia komórek nowotworowych wykonane przez naukowców Instytutu oraz prace prof. Stanisława Ryszarda Szali, wybitnego biologa, inspirowane obrazami widzianymi przez mikroskop.
Śląska Izba Lekarska w Katowicach 3 września będzie gospodarzem dyskusji "Nowotwory kobiece: objawy, diagnostyka, leczenie" moderowanej przez dr hab. n. med. Iwonę Gabriel. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w webinarze online poświęconym diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi z udziałem ekspertów, jak prof. dr hab. Krzysztof Składowski i dr hab. Tomasz Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Dalsze wydarzenia obejmują dzień poświęcony nowotworom dziecięcym organizowany przez Fundację Iskierka w Kato Science Corner (5 września), a także wykłady na temat nowotworów kobiecych i męskich 6 września, prowadzone przez lekarzy z gliwickiego Instytutu.
Podczas "Białej soboty" 7 września uczestnicy będą mieli możliwość wykonania badań profilaktycznych, jak cytologia, badania na HPV, mammografia czy badania urologiczne. Zaplanowano również webinar "Perspektywy sztucznej inteligencji w medycynie", w którym jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. Rafał Tarnawski. Omówi on zastosowanie sztucznej inteligencji w leczeniu raka szyjki macicy.
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach bierze udział w Tygodniu Raka będącym częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.
"Jako największy ośrodek onkologiczny na Śląsku, w którym w zeszłym roku leczonych było ponad 15 tys. pacjentów, chcemy wesprzeć organizatorów Tygodnia Raka wiedzą i doświadczeniem naszych specjalistów" – podkreślił w informacji prasowej zastępca dyrektora ds. nauki w gliwickim oddziale Instytutu dr hab. Tomasz Rutkowski.
Szczegółowy program Tygodnia Raka jest na stronie https://program.miastonauki.pl/pasmo-50-tygodni, a więcej informacji o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 można znaleźć na https://miastonauki.pl/o-miescie-nauki.
Katowice zostało pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in. Barcelona, Monachium, Manchester i Kopenhaga.
Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ joz/