reklama
kategoria: Biznes
12 grudzień 2024

Zakład Stellantis w Tychach wyprodukował dwumilionowy silnik

zdjęcie: Zakład Stellantis w Tychach wyprodukował dwumilionowy silnik / v38002273
v38002273
Zakład Stellantis w Tychach wyprodukował dwumilionowy silnik od wznowienia tam, po zmianach własnościowych i organizacyjnych, produkcji w 2019 r. - wynika z czwartkowej informacji koncernu.
REKLAMA

"Dwumilionowa jednostka to wysokowydajny trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy zintegrowany z zaawansowanym systemem hybrydowym Stellantis eDCT" - poinformował w czwartek Stellantis, uściślając, że chodzi o odmianę wprowadzoną tam do regularnej produkcji w lipcu tego roku.

Początki zakładu silników w Tychach sięgają końca lat 90. ub. wieku, kiedy produkcję rozpoczął tam japoński koncern Isuzu. Później zakład był wspólnym przedsięwzięciem Isuzu i General Motors, a w końcu stał się własnością GM (jako Opel Manufacturing Poland).

Dawniej fabryka wytwarzała m.in. silniki wysokoprężne do Opla, Hondy, GM Dat czy do motorówek. W 2014 r. produkcję wstrzymano, a załogę przeniesiono do fabryki GM w Gliwicach. Trzy lata później w Tychach ruszyły przygotowania do produkcji silników GM; gdy jednak Opel został przejęty przez francuską grupę PSA w 2018 r. zdecydowano, że uruchomiona zostanie produkcja silników stosowanych w autach tego koncernu.

Po wejściu w skład Grupy PSA, w 2019 r. fabryka rozpoczęła produkcję trzycylindrowych silników benzynowych PSA o pojemności 1,2 litra, nazywanych dawniej PureTech (po scaleniu koncernów FCA i PSA w grupę Stellantis trwa dalszy rozwój tej jednostki).

W czwartek Stellantis zaznaczył, że najnowsza generacja tego silnika została zaprojektowana pod kątem integracji z systemem hybrydowym Stellantis eDCT (zelektryfikowana dwusprzęgłowa skrzynia biegów). Dzięki pracy silnika w cyklu Millera - z podziałem fazy sprężania na dwie części, z których w pierwszej zawory wylotowe pozostają otwarte - ma on zoptymalizowaną wydajność cieplną, a przez to niższe emisje.

Koncern wyjaśnił, że trwałość 1,2-litrowej, trzycylindrowej, turbodoładowanej jednostki o mocy 136 KM (100 kW) oraz momencie obrotowym 230 Nm, wzmocniono poprzez zastosowanie turbosprężarki o zmiennej geometrii, a przede wszystkim łańcucha rozrządu, w miejsce problematycznego wcześniej paska w kąpieli olejowej.

Ogółem jednostka, wobec poprzednich generacji, ma zawierać 40 proc. nowych komponentów, a rozwiązanie hybrydowe Stellantisa oparte na technologii eDCT – zwiększać wydajność paliwową, z osiągnięciem do 20 proc. redukcji emisji CO2 w porównaniu z silnikiem spalinowym z automatyczną skrzynią biegów.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor fabryki jednostek napędowych Stellantis w Tychach Janusz Puzoń, nowy produkt pozwala zakładowi w pełni zaangażować się w realizację multienergetycznej strategii koncernu.

Chodzi m.in. o plan strategiczny Stellantisa pod nazwą Dare Forward 2030 - mający zmierzać do dojścia w 2038 r. do zerowej emisyjności dwutlenku węgla.

Koncern podaje, że osiągnął dotąd, od początku 2024 r., 41-procentowy wzrost sprzedaży modeli hybrydowych w regionie EU30, w porównaniu do ub. roku. Grupa spodziewa się tu dalszych wzrostów, wobec rozpoczęcia sprzedaży nowego Citroëna C3 z wersją hybrydową czy Alfy Romeo Junior Ibrida.

Stellantis przypomina, że jego zakład jednostek napędowych w Tychach przeszedł w latach 2017-19 całkowitą modernizację infrastruktury produkcyjnej i technologicznej - dzięki inwestycji na poziomie 250 mln euro. Zakład zatrudnia obecnie 650 osób i działa w tzw. systemie 18-zmianowym.(PAP)

mtb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce